Dokuma, atkı ve çözgü ipliklerinin dikey açı yapacak şekilde, birbirinin altından, üstünden geçirilmesiyle ortaya çıkan düz yüzeyli üründür.
Dokuma tezgâhlarında çözgü denilen yan yana duran ipliklerin gücü nire denilen araçlarla bir kısmının yukarı kaldırılması, diğer kısmının aşağı çekilmesi suretiyle açılan aralıktan ki bu aralığa ağızlık denir, mekik yardımıyla atkı denilen iplikle yapılır.
El dokuma halılar; yün ve/veya, pamuk ve/veya ipek karışımlarının özel kök boya ile boyandıktan sonra, , atkı ve çözgü ipliklerinin dikey açı yapacak şekilde, birbirinin altından, üstünden geçirilmesiyle ortaya çıkan düz yüzeyli üründür.

Geleneksel Türk halı dokumaları, yün, ipek, keten veya pamuk kullanılarak yapılan bu dokumalar gücüler yardımıyla gruplar halindeki çözgüler arasında oluşturulan aralıktan, atkı ipinin mekikle geçirilmesi sonunda elde edilen düz yüzeyli dokumalardır.

Kategoriler: Blog

2 yorum

Şerife Güneş · 24 Nisan 2021 07:31 tarihinde

Sizi kardeşime tavsiye ettim kardeşim size koltuklarını yıkattı bende birgün size yatakları ve koltuklarımı yıkatcağım inşallah kardeşime sordum güzel yıkadılar dedi memnun kalmış ben sizi takip ediyorum attığınız fotoğraflarınızı görüyorum işlerinizde kolaylıklar diliyorum hayırlı işler

Demet Köse · 22 Nisan 2021 20:17 tarihinde

Halıları gerçekten profesyonel yıkıyorlar.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.